Eylül, 2011

Vakıf Yönetim Kuruluna (3)

13 Eylül 2011

 

Tunceli Eğitim ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığına
İstanbul

           Konu olay ve gelişim
         
Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (ADDF) Başkanı Yaşar Kaya ile, 1937-38 Dersim Canlı Tarih Projesi  sahibi  Dicle Akar  adına iki imzalı  bir hesap açılır. Yaşar Kaya, Dicle Akar’a haber vermeden paranın, tümüne yakınını tek imza ile çeker.
         Yetkili ikinci imza (aynı zamanda sayman) Dicle Akar, Yaşar Kaya’dan  “hesabın görülmesini” ister.  Yaşar Kaya “işim var” diye hesap vermeyi uzun sure oyalar. Sonra, hesap isteyen Dicle Akar’a ;  “sana öyle bir şey yaparım ki, bir daha kimseye görünmeye yüzün kalmaz”  diye tehdit eder ve  “sen üç bin Euro çekmişin” hesabını ver diye sıkıştırır. Banka hesapları incelenir bu üç bin EUROyu Yaşar Kaya’nın çektiği görülür.
        Hesaplar incelendiğinde, bu Proje için alınan ve harcanın paraların tamının  kayıtlara geçmediği, harcamaların gelişigüzel, yersiz yapıldığı görülür. Aracı olan Dersim Dernekleri İnisiyatifi, konu ile ilgili yaptığı ayrı bir araştırmada Yaşar Kaya’nın, üç yıldan beri ADDF.na hesap vermediği ve yönetiminin de hesap yönünden aklanmadığını saptar.
         “Dara düşen” Yaşar Kaya, Türkiye’de ki dernek, vakıf ve bürokrata sığınır.  Elde ettiklerini Almanya’ya taşır, bol keseden yedirir, içirir …  Bunlardan biri Tunceli İstanbul Vakfı  dır.
         Yaşar Kaya,  Yol Tv. “Munzur tanıktır” canlı programına götürdüğü vakıf bşk. ile (18 mayıs /2011günü akşamı) canlı söyleşiye başlar. Orada olmayan, telefona da bağlatmadığı,  Proje koordinatörü Dicle Akar ve  Prof. Taner Akçam, insafsızca karalanır, hakaret edilir.
         İşin garip tarafı, Dersim yoksulu-açının bir proje için verdiği paranın hesabını çar-çur ettiği için veremeyen birine,  Tunceli İst.Vakıf bşk.nın inanılmaz gözü kara desteğidir. Vakıf bşk. “akil adam”  rolü yerine  “dört yıldızlı Paşa’nın (Şemdinli hukuku) zanlısı Ali Kaya için, “tanırım iyi çocuktur” sözüne özenle, “batık hesap” zanlısı eş soyadlı Yaşar Kaya için ; “babasını tanırım dürüst namuslu biri, kendisi iyi çocuk” diye dört yıldızlı övgülerle bir yeni hukuksuzluğun ve “orantısız gücün”  mimarı olur. Çok iyi tanıdığı yeğeni Dicle Akar (ve ailesini) “tek yıldızlık “ olsun anmaz, bilinçli  olarak tanıyamazlıktan gelir. Böylece Dicle Akar’ı, küfürbaz aç Kurtlar Sofrasın’da, savunmasız bırakır.  Babasının “İki Uçlu Yaşam” eserinden aktardığı bir olayı başka kaynağa mal etmesi(sırf Dicle Akar’ı anmaması için) kişiliğiyle bağdaşmayan bir bilgi kirliliği olur. 
          Bu tek yanlı-taraflı tutarsızlık; ikinci perde de,Yaşar Kaya’nın azgın, arsız “koltuk değnekleri”nin  bir bilim adamına “alçak şerefsiz .. ..demeleri, Dersim tarihinde görülmemiş bir kepazeliğin ve seviyesizliğin ince ayarı olmuştur. Her yönden kendilerinden üstünlüğü tartışılmaz bir bilim adamına “alçak..şerfsiz.vb..” küfrü,  ne Dersim adamlığı, ne Alevi kültürü, ne de  insani bir hasletle  bağdaşır. Vakıf, bu vasıfsızlara sahiplenmiştir.
        Sayın Yönetim Kurulu
       
Alçak gönüllü olmanın yararı yok. Ben, “Dersim Adamının”;  kişi özgürlüğü, hak hukuka verdiği önemi, bunun için sahip olduğu ahlak ve medeni cesareti gibi üst niteliğini araştıran, Dersimli olmanın onur ve gurunu  koruyan-kollayan ve bunu eserlerine yansıtan önde gelen ender yazarlardan biriyim. Dersim’den Portreler, Dersim Çığlığı,  iki Uçlu Yaşam diğer dört kitap ve yazılarım kanıtımdır. 
         “Kafatasım duvar değil beynime / düşünürüm ilmik geçse de boynuma” şiarlı “Dersim Adamlığının” özü; dürüst, öz verili ve ahlaklı olmaktır. Örneklemekte yarar var:                                         
-“Nazimiye Kıl Köylü Lütfi Fikri Bey  1908 Meşrutiyet’in ilanına müteakip Osmanlı ve  Ankara TBMM ilk döneme kadar Dersim Mebusudur.
– Siyasi tarihimizde kadınlara “ilk” kez oy hakkı isteyen, İşkenceyi ilk kez mecliste getirip tartışan bu Dersim Mubusu Lütfi Fikri Beydir.
-1927 de İstiklal mahkesince beş yıl “muvaffak küreğe” mahkum edilir.  Amcazadesi  Sıvas Mebusu Halis Turgut Bey,  Lütfi Fikri’ye “ af “  dilemeyi teklif eder . Af dilerse kurtulacak.  Lütfi fikri teklifi ret eder ve Ben mücrim değilim ki  af isteyeyim,  isterlerse hakkımda ki hükmü refetsinler” der.
-Lütfi Fikri İstanbul Barosunu kurar ve sekiz yıl Baro Başkanı seçilir.  Adliye vekili Necati Bey, İstanbul Barosunu kaldırmaya kalkınca, Baro Başkanı Lütfi Fikri telgrafla; “İstanbul Barosu muamelatına müdahalenizi men ediyorum. Şeklinde karşı çıkar.
-Öldüğünde Tüm malını İstanbul Üniversitesine şu ön koşulla bağışlar: 
a)      Ahlak, medeni cesaret, aile bağlılığı üzerine –her yıl- en iyi eser yazana bin lira
b)      Her yıl hüküm ve kararında en çok isabet gösteren saygın hakime bin lira
c)      Geriye kalan gelirler her yıl lise ve üniversiteyi pek iyi derece ile bitiren birer kişi Avrupa’ya tahsile gönderilecek …..(Dersimden Portreler s.53-57)”
        Dersim adamlığını anlamak; bu portrelerden ( Hüseyin Avni Ulaş, Dr. Abdullah Cevdet, Lütfi Fikri Bey, Seyit Rıza,  Mustafa Zeki Bey(Saltık), Dr. Sait, Yılmaz Güneyç  Cemal Sureya gibi) üst seviye adamların yaşam mücadelelerini okumakla gerçeklesir. (www.huseyinakar.com) veya  (www.huseyinakar.com)
          Sayın Yönetim kurulu
          ADDF başkanı
Yaşar Kaya, bu parayla nemalandırdığı  “Koltuk değnekleri” ve Yol tv kanalıyla ; şamata, kavga, galiz küfür ve hakaret, iftira vs illegal yollarla, Dersimli emekçi, fakir-fukaradan toplanan paranın hesabını veremiyor. Bu Dersim Adamı  kişiliği ve ahlakı ile bağdaşmayan durumun tek açık destekçisinin vakıf olduğu olgusu, güç kazanıyor.
        “Devlet Dersimden özür dilemeli” diyenler kendi hataları için bu güne değin mağdurlarından özür de dilemedi. Vakıf isterse “batık hesabı” temizler, böylece Dersim için hayati önemi olan bir projeyi kurtarmış olurdu. Canlı yayında Vakıf bşk. olarak katılma vakfa şaibe yükler. “komşuda pişen bana da düşer” diye en azından Vakıf hesaplarını da zan altına sokuyor. 
         Sayın yönetim Kurulu
       
Dicle Akar, 38 Dersim Katliamında 54 kişinin üzerine topluca gaz dökülerek, vahşice katledilen bir ailenin; ferdi, mağduru, canlı tanığı bir babanın kızı. Dımılı (so-bé) bilmediği için de bu bayan  ADDF ca ajan ilan edildi.
         Dicle Akar’ın ,  1937-38 Dersim Canlı Tarih Projesi”ni yaşama geçirmesi, bu proje için toplanan paraya (yoksulun lokma hakkına)  dik duruşuyla dürüstçe sahiplenmesi  Dersim Adamlığı  gurur verici..  
          Ben Tunceli İstanbul Derneğinin ilk kurucu üyesi ve Ceride-i Dersim Gazetesi emekçisiyim.  “Tap taze” ideallerimin yıllar sonra umutsuzluğa dönüşeceğini düşünmemiştim.  Daha önce üç kez yönetim kuruluna başvuruda bulundum. Üç aydan beri hiçbir yanıt alamadım. Böylesine duyarsız bir sessizliği “Dersim adamlığıma”  sindiremiyorum.   Haksızdan yana bir Vakfın üyeliğini sürdürmem anlamsız. Çok sevdiğim Dersim ve Dersim adamlığıdır.  Tunceli Eğitim ve Sağlık Vakfı İstanbul üyeliğimin düşürülmesini istiyorum. 

                                                                                                            Üye  HÜSEYİN AKAR

 

.

Arama

ARŞİV

Eylül 2011
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Haz   Eki »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Ziyaretçi Sayısı: