Önsöz

            Dersim 38’de tüm ailesi katledildiğinde Sait Kırmızıtoprak üş yaşındaydı. Çocukluk anılarını asker-jandarma baskısı süsler. Üniversite yıllarında edindiği Marksist öğreti ile ezilen halklar sorunu üzerinde yoğunlaşınca 1959 da “Kürt-Komünist” diye tutuklanır (“49’lar davası).
              Dava ve sonrası suretçe, ilişkiye girdiği Türk-Kürt sosyal çevreler, yakından izlediği TİP, DDKO Kürt gençlik hareketi, “Doğu” mitingleri vs.nin Türkiye’de kemikleşen anti-demokratik güçlerin, halkın birlikte yaşamına bilinçli engel olduğuna inanan Dr. Sait, “ her ne ararsan kendinde ara” öz güveni ile yüzünü dağlarda özgürlü savaşımına girişen halka çevirir. Dr. Şıvan diye tanıdığımız Sait Kırmızıtoprak’ın tarih sahnesine çıkışı böyle başlar.
             Dr Şıvan, halkın öz güvenine inanır ve dayanmak ister.. Bu anlayışla İ-KDP Genel sekreteri Dr. Abdurahman Qasımlo ile sıcak ilişkiler içindedir (sonra, Qasımlo’da öldürülür). Barzani ile ilişkilerini geliştirirken diğer Kürt oluşumlarını ihmal  etmez. Güney’e  gidişinin asıl nedeni, Kuzey Kürdistan’da askeri, siyasal mücadeleyi, İlkel milliyetçilik anlayışından soyutlamak, Ortadoğu’da Kürt hareketinin halkla birliğini sağlamaktır.
            Dr. Şıvan, Marksizm-Leninizm’e inanır. Bu nedenle ülkesindeki anti-sömürgeci ulusal-demokratik devrimin özelliği gereği, sömürgeci ve bir avuç işbirlikçi yanında,  yadsınan, ezilen, sömürülen  tüm halkların çıkarna  ulusal  seviyede bir  birliği  savunur, halkçı temelde mücadele geliştirmeye özen gösterir.
              Dr. Şıvan’nın, bu özenle kurduğu (TdeKDP) kısa zaman içinde umulmaz bir başarıya ulaşır.  Araştırmacı yazar S.A  bunu şu tümceyle tanımlar: “Kuzey Iraktaki yurtseverlerin çoğunluğu Dr Şıvan’ı olağanüstü aktivesi nedeniyle bizzat tanımakta adeta ona tapmaktadır“.   
          “71 darbesiyle de beslenen, komünistlere karşı komplonun bir parçası olarak,  yıllardır “Kürt liderliğini” Barzani ipoteğinde tutan devletin derin erki, (MİT)+ Barzani (I-KDP)+ D. Sado-Ş.Elçi (T-DKP ) eliyle kurulan komplo bu başarıyı sekteye uğratır.  Dr. Şıvan ve embriyon halindeki örgütü, fiziki olarak imha ve tasfiye eder. Bütün varlığın el kor. Parti kararları üzerinde tahrifat yapar, özel ajanda notları  değiştirilir..            
             Sait Elçi Irak’a götürülerek öldürülür. Bu cinayeti Dr. Şıvan’a yükler. T deKDP yetkililerinden Şıvan, Çeko ve Ömer Çetin,  Sait Elçi’yi öldürtmek suçlamasıyla tutuklatılır. Tutuklulardan, Dr. Şıvan yazısına benzer hazırlanan, 4 sayfalık (ifade-itiraf) düzmecesini imzalamaları istenir. Dr. Şıvan: “bu bir komplodur, bu şerefsizliği yüklenmektense ölümü yeğlerim” der, yargılanmalarını isteyince de işkence altında öldürülür.
             İki ay sonra tutuklu değiştirilir. Ş.Elçi. Dervişe Sado ile Irak’a gider, ağa oğlu Ömer’i, “bu komployu aklama koşulu” ile bıraktırır, yerine Dersimli Brusk (Hasan) uygun görür. Bu trajik olay, adam  kayıran ilkel milliyetçiliğin, yargı dışı talihsiz bir ara kararı olur. Bütün bu işlemlerde hiç bir yargılanma yapılmaz. 
              Tutukluların yüklenmediği bu düzmece: “Dr. Şıvan’ın kendi el yazısı, ifadesi ve itirafı”ve imzası” diye Kürt kamu oyuna   “doğrusu bu” diye yansıtılır. 1971 yılı sonralarında, “şeriat” gerekli – KDP kararlı “ diye Çeko ve Brusk’ta öldürülür…   Kimseye verilmeyen bu 4 sayfalık düzmece  komplo belgesi 3o yıl sonra ortaya çıkarıldı. 
               Başvurumuz üzerine; Mannheim Üniversitesi Akademik heyetinin: 27 Eylül 2005 tarihinde düzenlediği 40 sayfalık BİLİRKİŞİ RAPORU ile Dr. Şıvan’ın kendi el yazısı, ifadesi ve itirafı diye  Kürt kamu oyunun aldatıldığı, bu  4 sayfalık belge; imzaların ve diğer yazıların Dr. Şıvan’a ait olmadığı kesinleşti.  Böylece “SAİTLER KOMPLOSU” ,  failleri ile açıklığa kavuştu…
                Kürt sorunu çözümsüzlüğünün bir ucunda,  ilkel milliyetçi liderliğin olduğu, 35 yıl sonrada olsa,  tüm kanıtlarıyla açığa çıkan, bu hain, traji-komik komployu  öğrenmenin umulmaz şaşırtıcı yararları var.

Arama

ARŞİV

Ocak 2022
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Mar    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Ziyaretçi Sayısı: