Biyografi

Hüseyin Akar 1934 yılında Nazimiye’nin Civarik köyünde dünyaya geldi. İlköğretimini,  Azakpert’da (Adaklı)  tamamladıktan  sonra, ı950 yılında girdiği devlet yatılı sınavını kazandı. Orta ve Lise öğretimini  Kastamonu’da yatılı okuyarak  tamamladı. 1955’te    Sıvas  E.S.E.ne  öğretmen  olarak atandı. Bir buçuk yıl öğretmenlik yaptıktan sonra   üniversite sınavlarına girdi. İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü 1960 yılında bitirdi.
4 ay Karayolları 11. bölge; Hakkari İran Devlet yolu Şivelen-Bajirge kısım şefi oldu. Askerliğini, Meslek Kurası çekimiyle Diyarbakır İnşaat Emlak  Müdürlüğü’nde mühendis teğmen olarak yaptı,üst teğmen olarak bitirdi.
Diyarbakır’da serbest çalışmaya başladı. Kurduğu  Mühendislik Proje Bürosunu 1967’de Ankara’ya taşıdı. Bu tarihten sonra Türkiye’nin değişik yerlerinde Mühendis – Üstenci (müteahhit) olarak bir çok projeye imza attı. Devlet Hastaneleri, değişik köprü başta olmak üzere; okul, PTT, banka şube binaları,  Belediye yerleşim yerleri, TRT verici binası  gibi bir çok inşaat yapımlarını gerçekleştirdi.
Öğrencilik yıllarında, öğrenci dernekleri, Dersim halk oyunları ekiplerinde yer aldı.Yazım hayatına ilk kez  bu yıllarda Ceride-i Dersim’de başladı. Bundan sonra  YÖN Dergisi, Y.T.Ü.si yıllığı, Tunceli Gazetesi ve Van yerel gazetelerinde, Çıra, Özgür gündem, Özgür politika vs   değişik dergi ve gazetelerde  sosyal içerikli yazıları çıktı.
Doğu Mitinglerine katıldı. Diyarbakır Sosyalist Kültür Derneği, TİP Diyarbakır Şubesi kurucuları arasında  ve yönetiminde yer aldı.  HEP kurucusu ve denetim üyeliği  görevinde bulundu.
Beşinci yılını dolduran  Dersim’de İklim’in  devamlı  köşe yazarlarından.
Yaşamından kısa kesitler verdiğimiz  değerli yazarımız Hüseyin akar, her yönüyle Dersim’e gönül vermiş, Dersim sevdalılarından ve yüz aklarından biridir. (DERSİM’de  İKLİM Gazetesi)

Arama

ARŞİV

Aralık 2019
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Ziyaretçi Sayısı: