48- Munzur Çem

 

               Munzur Çem, 1945 yılında, önceleri Dersim’in bir köyü olan, sonra ise, Bingöl’ün Kiğı ilçesine bağlanan Qurze köyünde dünyaya geldi. Gerçek adı Hüseyin Beysülen’dir. On ya­şında, komşu köy Seter’de ilkokula başladı. Or­taokulu Dersim (Tunceli)’in Nazimiye ilçesin­de okudu. 1966’da Diyarbakır Sağlık Koleji’ni bitirdi. Sağlık memuru olarak çalışırken, bir yandan da Özel Ankara iktisadi ve Ticari İlim­ler Yüksekokulu’nun gece bölümüne devam etti. Bu okulu, 1971 yılında bitirdi. 1975 yılın­da Sayıştay Denetçiliği sınavını kazandı ve 1980 yılına kadar da burada çalıştı.
               1970’lerin başlarından itibaren yazı yazma denemelerinde bulunan Munzur Çem, 1975 yı­lında yayın hayatına adım atan, aylık Özgürlük Yolu dergisi ile 1987’de çıkan 15 günlük Kürtçe-Türkçe Roja Welat gazetesinde yazmayı sür­dürdü. Yazar‘ın, Kürtçe (Kırmancki lehçesiyle) yazma denemeleri de yine bu yıllara rastlar.
                1980 askeri darbesinden kısa bir süre önce, PSK saflarındaki politik faaliyetleri ve yazıla­rından dolayı polisçe aranır duruma düşmesi üzerine yurt dışına çıktı. 1980 sonlarından 1983 sonuna kadar bir yandan Almanya’da yayımlanmakta olan aylık Denge KOMKAR gazetesi redaksiyon sorumlusu olarak çalışırken, bir yandan da politik faaliyetlerine devam etti. 1984 yılının  ilk aylarında ise, iİveç’e gitti ve bu ülkeye yerleşti. Munzur Çem, şimdi İsveç vatandaşıdır.
              Özgürlük Yolu‘nda imzasız ya da “Hüseyin Toprak” ve “Ahmet Taş” adlarıyla yazan yazarın, yine hepsi takma olan değişik imzalarla bugüne kadar yayınlanmış ki­tapları şunlardır:
1)  Türkiye Kürdistanı: Ekonomik ve Sosyal Yapı (Türkçe), (A. Taş adıyla)
2)  Gülümse Ey Dersim, 3 ciltlik roman (Türkçe) (Munzur Çem adıyla)
3)  Dünü ve Bugünüyle Gerikalmışhk Sorunu (Türkçe), Mirzali Çimen adıyla)
4)  Hotay Serra Usıvé Qurzkızi (Qurzeli Yusuf un 70 Yılı), (Kürtçe-Kırmancki/Zazaki lehçesi), (Munzur Çem adıyla)
5)  Taye Kılame Dersimi {Dersim Türkülerinden Bir Demet), Kürtçe (Kırmancki/Zazaki lehçesi), (Munzur Çem adıyla)
6)  Kürtçe (Zazaki)-Türkçe Sözlük, (Munzur Çem adıyla)
7) Alevilik Sorunu ve Dersim Ayaklanması  Türkçe (Munzur Çem)
8) Ormanın Dili (hikâyeler, Türkçe), (Munzur Çem adıyla)
9)  İsvana Çağrı  (roman, Türkçe), (Munzur Çem adıyla)
10)  Ekmeği de Yaktılar (roman, Türkçe), (Munzur Çem adıyla)
               Türkiye Kürdistanı : Ekonomik ve Sosyal Yapı ile Dünü ve Bugünüyle Gerikalmışlık Sorunu çalışmalarıyla sorunu değişik yönleriyle irdeliyor.
                 Gülümse Ey Dersim’de   1930-1950 yıllan arasında, Dersim’de yaşananlar konu edilmektedir. 15 yıla yalan sürede tamamlanan romanın 1. cildi, 1937 yılı sonlarına kadar olan dönemi, 2. cildi 1938’i, 3. cildi ise 1939-1950 yalları arasında; yani sürgün dönüşüne kadarki süreyi kapsıyor. Sürgün yaşamı, 3. cildin ağırlık noktasıdır. Mun­zur Çem, yaşanmış gerçek olayların anlatıldığı bu romanında, Dersim halkının inanç ve geleneklerine de geniş yer ayırmaktadır.
                Hotay Seré Usıvé Qırzıki yazarın hem ilk Kürtçe kitabıdır, hem de Kırmancki (Zazaki) lehçesinde kitap şeklinde yayınlanan ilk çalışmasıdır. Kitapta, Dersim katliamının da tanığı olan Usıv’ın 1920-1990 yıllan arasında önce kendi ülkesinde, sonra da işçi olarak çalıştığı İstanbul ve Almanya’da gördükleri, yaşadıkları dile ge­tiriliyor.
                Kürtçe-Türkçe sözlük  Dersim yöresi ağzı ile yazılmış  ilk Kırmancki sözlüktür.
              Tayé  Kılamı Dersim’de ise yazar, 120 dolayında Dersim halk türküsünü ya da türkülerin değişik varyantını bir araya toplamış. Ayrıca türkülerden bazılarının orta­ya çıkmasına neden olan olaylara da yer verilmektedir ki, bu da yörenin yakın tarihi hakkında bilgi sahibi olmamıza yardımcı oluyor.
             Alevilik Sorunu ve Dersim Ayaklanması yazarın bu konularda yazdığı yazılarını  bir araya getirilmesinden oluşmaktadır.
            Ormanların Dili  bir tanesi hariç, Dersim yöresinde yaşanmış gerçek olayları konu edinen hikâyelerden oluşmaktadır. Hikâyeler, halihazırda İngilizceye çevrilmiş olup, baskıya hazır haldeler.
              Isyana Çağrı 1967’lerde Ağa-köylü-devlet üçlüsü arasında geçen olayları konu edinen bir romandır. O yılların ünlü komando baskınları, kitabın ana konularından birini teşkil ediyor.
              Ekmeği de Yaktılar ismindeki romanının konusu ise, 1990’lı yılları başlarında PKK saflarında yer alan Diyarbakırlı bir Kürt gencinin gördükleri ve yaşadıklarıdır.  Kitapta, 1990-1994 döneminde yörede meydana gelen pekçok olay, bir görgü tanığı­nın gözüyle veriliyor.
              Değişik konulara ilişkin broşürleri de bulunan M. Çem, halk masalları ve türkü­lerini derleme çalışmalarına devam ediyor. Yazılarında B. Şilan imzası da kullanan yazarın politik ve kültürel makaleleri, derlediği masal ve türküler ile hikâyeleri, bu­güne kadar çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmış bulunmaktadır.

Arama

ARŞİV

Ekim 2021
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Mar    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Ziyaretçi Sayısı: