47- Mustafa Düzgün

              Mııstafa Düzgün, 1945 yılında, ailesinin sürgünde bulunduğu Uşak’m Banaz ka­zasının Öksüz köyünde doğdu. Henüz iki ya­şındayken, ailesi, Dersim’e geri döndü, ilk ve Ortaokulu Dersim’in Mazgirt ilçesinde, lise­yi Adana’da okudu. 1972 yılı başında İstan­bul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi.
            Çeşitli liselerde felsefe öğretmenliği ya­pan Düzgün, 1974-75’te Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (TÖB-DER) Ankara İl Başkanlığı ve 1976-78 yılla­rında TÖB-DER Genel Sekreterliği görevle­rinde bulundu.
             ı2,Eylülde, DİSK Genel-lş Sendikası Eğitim Uzmanı iken, yurt dışına çıkmak zo­runda kaldı. Kemal Burkay’ın Özgürlük Yolu hareketi içinde yer aldı. İran’da dört yıl kaldı. “Befhem” dergisini yönetti. Sonra ayrıldı. Şimdi Avrupa’da yaşıyor, Alevi kültürü  ile uğraşıyor.
             İsveç’te bulunduğu dönemde, demokratik Alevi hareketiyle ilgilendi, konuyla ilgili ya­zılar yazdı, çeşitli seminer ve konferanslar verdi, panel ve toplantılara katıldı. İs­veç Alevi Kültür Merkezi’nin kuruluşunda etkin rol oynadı ve başkanlığı göre­vinde bulundu.
            1996 baharında, Avrupa ülkelerindeki çeşitli Alevi dernek, kurum ve kuru­luşları kapsayan Avrupa Alevi Örgütlenmesini Geliştirme Platformu’na Başkan seçildi. Bu görevi gereği, 1996 yılının Aralık ayında İsveç’ten Hollanda’ya ta­şındı. O tarihten beri Hollanda’da bulunuyor.
            31 Ekim-2 Kasım 1997 tarihlerinde yapılan ilk Kurultayı’yla tüzel kişilik ka­zanan Avrupa Alevi Akademisi Başkanlığı’na getirildi ve halen ayni görevde bu­lunuyor.
             Türkiye’deyken çeşitli gazete ve dergilerde yazılan yayımlandı. Ülke dışın­da bulunduğu yıllarda bu çalışmalarını daha da hızlandırdı. Şubat 1988’de, Berhem adlı bir araştırma ve inceleme dergisi çıkarmaya başladı. 12 sayısı Stock­holm’de ve 7 sayısı Ankara’da olmak üzere toplam 19 sayı yayımlanan bu dergi, kendi alanında yeni bir yaklaşım ve açılıma öncülük etti. Yayın döneminde önemli bir boşluğu doldurdu. 1993’te yayınına ara vermek zorunda kaldı.
           Mustafa Düzgün, bir Dersim sürgünüdür. İki yaşında Dersim’e döner. Yaşamı boyunca birçok Dersimli gibi, “Dersim yıkımlarını” üzerinden atamaz. Yayınladığı kitapları için köy, kasaba demeden gezer, gördüklerinin ve duyduk­larının yeni edinimleri ile yörenin kültür değerlerine uzanan bir aydındır.
          1998’de, “Dersim 38″ için bir film çekimi düşünülür. Proje için finansman aranırken, Bilgesi Erenus o dönemi çok iyi bilen, tanıyan Mustafa Düzgün’ü bulur ve onunla bir söyleşi yapar. Bu söyleşide Mustafa Düzgün’ün söyledik­lerinin kimi satır başlan şöyle:
          .”- Çaldıran meselesinden sonra, Kürt beyleri İstanbul’da bir akit imzalıyor, Dersim imzalamıyor. O tarihten beri Dersim muhaliftir.”
      
“- Vayyy Dersimliler köprü yaktı… Kumandan, Ali’yi çağırıyor, diyor, ‘Ulan sen bu köprüyü yaktın!’ Ali, ‘Komutan, vallahi yakmadım, köprüyle ne işim var, yakmadım.’ Onaltı-onyedi yaşında bir çocuk, sopayla döve döve milletin gözü önünde öldürüyor.”
     
“- Alişer de ciddi bir motif. Bizim devrimciliğimiz de dahil, hiçbirimiz Alişer’in yerini dolduramadık, onun ustalığına eremedik. Çok büyük bir teşkilâtçı, çok büyük bir usta.” ”
     
“- Seyit Rıza ile Reyber’in arasında arazi ve iktidar sorunu da var. Aslında daha önce Reyber’in babası aşiret reisiymiş.”
      
“- Celal Bayar, üçüncü ordunun manevrasını Dersim’e kaydırıyor. Manevra şu: ‘Akrep Hareketi’. Amaç, çevreden merkeze doğru halkı sıkıştırmak. Tamamen çembere alınmış, havuzlar halinde, merkeze doğru sıkıştırdıkça, eline ne geçiyorsa yok ediyor.” (Hepileri dergisi, Haziran 1998, s. 14)
          
Mustafa Düzgün’ün, Berhem’de çıkan çeşitli araştırma ve inceleme yazıları­nın yanısıra, Batı Felsefesi Tarihi-Antikçağ (Kurmanci), Dersim Türküleri (Kırmancki ve Türkçe), Birinci Dünya Savaşı Yıllarında Kurdistan (Sorancadan Türkçeye çeviri), Dersim Masalları (Dımılki ve Kurmanci)… gibi yayınlanmış kitapları da var.
            Şimdi Alevilik’le ilgili konularda çeşitli çalışmalar yapmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arama

ARŞİV

Ocak 2022
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Mar    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Ziyaretçi Sayısı: