68- Ali Kaya

 

          1958’de, Hozat’ın Cıbıkan köyünde doğdu. îlk eğitimini Pakire köyünde, orta eğitimini Tunceli Öğretmen Okulu’nda tamamladı. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tarih Bölümü’nü bitirdi.
         Ali Kaya’nın ilk kitabı, 1995 yılında ya­yınlanan “Tunceli Kültürü“dür. İkinci kitabı, 1999’da çıkardığı, “Başlangıcından Günü­müze Dersim Tarihi” adlı eseri oldu. Ali Ka­ya’nın, beşyüz sayfaya yaklaşan bu yoğun çalışması, çok kaynaktan yararlanma yönün­den ilginç, övgüye değer derlemeleri içeri­yor. Ancak kanıtlar, düzen, doğrular yönün­den aynı şeyi söylemek güç. Tek gözlü, ırkçı-. kafatasçı ‘ tarihçilerin” bakış açısı esas alın­mış. Bu tarihçilerin, Türk oymakları şeması­nı, “Zazalar” olarak vermek, Kürtçe, Kurmanci, Kırmanci, Sasa, Zaza, Dimili, Dersimce’ dem tutun, mezar taşlarından soy, keli­me üretmelerinden dil, dogmaya dayalı şece­relerden inanç ve liderleri belirleniyor. Der­sim’le ilintili, kesin olmayan bir çok eserden alınan bilgiler, süzülmeden olduğu gibi veril­miş. Bütün bunlar bize, ırkçıların zorlama ta­rihi saptırmalarını anımsatıyor.
           “Tunceli Kültürü” ve “Başlangıcından Günümüze Dersim Tarihi“, tüm yöre ve yurt insanlarını ilgilendirir. Bu nedenle tepkileri doğal karşılamak gerekir. Ali Kaya gibi çalışkan, üretken araştırmacı ve yazarlardan duyarlı olmayı (özenli dav­ranmayı) istemek hakkımızdır.
           Ali Kaya da işin bilincinde. Kitabının “sunuş” yazısına; “Türkiye tarihi için­de. Dersim tarihine ilişkin olarak derlitoplu bir eser ne yazık ki bulunmamakta­dır” tümcesiyle başlar.
           Ali Kaya’nın 2. Ehl-i Beyt Kurultayı’nda yaptığı -hiç de olumlu olmayan- bir konuşmayı “Dersim Tarihi“ne mal etmesi, ayrı bir talihsizliktir. Tarihçi düşündüğünü tarihe aktaran değil, geçmişin olaylarını tarafsız analiz eden, aktarandır.
         Ancak biz, bütün bu hataları , Ali Kaya’nın yararlandığı 255 kaynak yayındaki çelişki içinde, doğruyu seçmesindeki zorluğa yoruyoruz.

Arama

ARŞİV

Ekim 2021
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Mar    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Ziyaretçi Sayısı: