22- Ali Koç

ALİ KOÇ 

            Halk arasında, Ali Efendi Qılaçı (Kalayerli Ali Efendi) diye bilinir. Kureyşan aşiretinin etken liderlerindendir.
Askerliğini Hozat Jandarma Alayı’nda yaptı. Türüşmek (Aktuluk)’ ta, bir süre Nahi­ye Müdürlüğü, 1950-1954 yıllan arasında Tunceli îl Genel Encümen Üyeliği yaptı.
           1937 Dersim olaylarında, aşiret reisleri Mart ayında Halbori Gözeleri’nde devlete karşı birlik olma yemini ederlerken, Ali Koç da, Kureyşan aşiretinin lideri olarak davet edilir. Ancak O, davete bilerek geç gider ve devlete karşı gelmeyeceğini ancak yanında da olmayacağını söyler, tarafsız kalmayı yeğler.
             Aranan Seyit Hüseyin’i, teslim olması konusunda” o ikna etmiştir. Seyit Hüseyin, Dinar köyündeyken, Ali Koç buraya gelir. Annesi de Kureyşan aşiretinin Şıh Ali (Şıh Aliyan)_ foluna mensup olan Ali Koç, Şıh Ali (Şıh Aliyan) koluna mensup olan Seyit Hüseyin’e “Xalo” (Dayı) diye hitap eder ve ona, devleti bildiğini, orduda görev yaptığını vo orduya karşı gelinemeyeceğini söyler, teslim olmasını ister.
             Seyit Hüseyin; “Madem teslim olmamı istiyorsunuz, olayım. Biliyorum, be­nimki iptir, idamdır. Sizinki de toptan kırımdır. ” der. *
            1938’de, toplananlar arasında, tahsildar olmasına bakılmaksızın Qılaçi-yiî’dcki evinden alınan Ali Koç da vardır. Ali Koç, toplananlar arasında bulunan Rayvere Hovare’nin oğlu ve Aliy6 Gax ile birlikte Mazgirt’e götürülmek llzerc yola koyulurlar. Mazgirt’e varmadan önce geçtikleri Keseçayıre Köyü’nde Aliye Gax, bir dere kenarında öldürülür, kalanlarla yola devam edilir. Ali Koç, başına gelecekleri anlamıştır. Mazgirt’e varıldığında, kargaşadan yararla­nıp, bir yolunu bularak daha önceden tanıdığı ve arasının iyi olduğu Kaymaka­mın evine koşar, kendisine yardımcı olmasını ister. Kaymakam, Ali Koç’a, at ve silah temin eder ve kaçmasını sağlar. Gören olursa da, kendisinin tahsildar olduğunu söylemesini ister. Kureyşanlı olmasından dolayı, onun sihir sahibi olduğuna, önceden birçok  şeyi bildiğine inanılır.
            Ali Koç, 1961 yılında Tunceli’de ölür.

Arama

ARŞİV

Ocak 2022
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Mar    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Ziyaretçi Sayısı: