43- Arif Sağ

ARİF SAĞ 
               ARİF    SAĞ

                Ailesi, Dersim’den Erzurum’a gitmiş. 1945 yılında Erzurum’un Aşkale ilçesi Dallı (Sos) köyünde doğdu. Üç yaşından itibaren müzikle tanıştı babasının değir­meninde. Değirmentaşı ve su sesinin uyu­mu Arif Sağ’ın dinlediği ilk orkestradır. Beş yaşında  kavalla, altı yaşında gramo­fon ve plakla tanışır. Plakta duyduğu o ilk ses, kendi müzik yaşamında hep belirleyi­ci oldu. O ses, Davut Suları’nindir. Arif Sağ, sazla yedi yaşında iken Erzincan’da, Kumaş Dede’nin dükkânında tanışır. Bu­rası öyle bir dükkan ki, bağrında Davut Suları , Âşık Daimî, Ali Ekber Çiçek, Âşık Beyhanî, Kemter Yusuf vb. yetiştiren bir dükkân…
           Arif Sağ, sazın günlük yaşamda ekmek-su gibi doğal algılandığı Anadolu Aleviliği’nin âşık-ozan” geleneğiyle yetişti.   İlk plağı olan “Gafil Gezme Şaşkın Birgün Ölürsün”ü 1963’te, 17 yaşında oku­du.
              Nüfus kaydı 1947 olan Arif Sağ, radyoya girmek için öne sürülen “as­kerlik yapmış olmak” koşulu yüzünden 1965’te doğum tarihini 1945 olarak tashih ettirdi. İstanbul Radyosu’nda üç yıl “stajyerlik” yaptı. Bu dönemde, radyoda tanıştığı Orhan Gencebay’la beraber radyodan ayrıldı. 1975’e ka­dar fantazi müzik yapan sanatçı, bu dönemde, 45’in üzerinde plak, 200’ün üzerinde de beste yaptı.
             14 yaşında aşıklık geleneğini öğrenip deyişler söylemeye başlayan sa­natçı, daha sonra İstanbul’a geldi ve “eti senin kemiği benim” denilerek “ustam” dediği Nida Tüfekçi’ye teslim edilmiş.
             1975’te kurulan “İstanbul Devlet Türk Müziği Konservatuarı’‘na “öğre­tim üyesi” olarak giren Arif Sağ, halk müziği ve bağlama konusundaki aka­demik çalışmalarını  da bu dönemde başlattı. 1982’de kendi adına “Arif Sağ Müzik Evi”ni  kurdu. Bu arada Yavuz Top, Musa Eroğlu, Muhlis Akarsu gi­bi bağlamanın diğer ustalarıyla “muhabbet” serisini düzenledi.
              1975-76’lardan bu yana, sazda “bağlama düzeninin” ana saz akordu ol­masında ve bir kural haline gelmesinde birinci derecede emeği ve katkıları bulunan sanatçı, halk müziği dalında elliye yakın plak okudu.
              Arif Sağ, 1982 yılında İstanbul’da Şan Tiyatrosu’nda ilk “Bağlama Resitali’ni  veren sanatçıdır. Avrupa’nın birçok ülkesi ile Uzakdoğu’da Japon­ya’da halk müziğimizi ve halk çalgılarımızı tanıtıcı çalışmalar yaptı..
              Halk Müziği ve bağlama alanındaki özgün arayışlarını yoğunlaştırarak sürdüren Arif Sağ, bir dönem (1987-1991), Parlamentoda “milletvekili” olarak bulunan ilk saz sanatçısıdır.
             Son olarak sanatçı, 5 Mayıs 1998’de Almanya Cumhurbaşkanı Roman Herzog’un desteği ile Köln Flarmoni Orkestrasının eşliğinde, Köln Harmo­ni Salonu’nda ilk defa, müzik kültürümüzü ciddi anlamda Batı’ya tanıtan başarılı bir konser verdi.
           Arif Sağ, yalnız sazıyla değil, beyin ile beden arasında, olağanüstü bir beraberlik kuran, ender sanatkârlardan biridir. Kendisiyle ve de sazı ile barışık, okudukları eserlerde birleştirici, tüm ezgilerin tadım ruhundan yansıtan, duygu yüklü bir sanatçı. Doğal tavırlıdır. Özellikle de çalıp okurken kendinden geçer. Saz-söz uyumunda,  beyin-beden işbirliği içinde gözleri kapandığı zaman, adeta ruh bedenden sıyrılır, engin düşüncelere kapılır, mirvanaya yükselir. Sanat eseri, bir düşünce, bir duygu, acı-tatlı, bir sevda veya hüznün izdüşümüdür. Yunus’lar, Karacaoğlan’lar, Pir Sultan’lar bütün bu güzellikleri duygularıyla söz ve saza yansıttıkları için kalıcı, gün­celliğini sürdürmektedir.
              Bir şarkıyı, bir türküyü öğesiyle yansıtmak, ses güzelliğinden önce, sanatçı olmayı gerektirir, bu da duygu, yürek işi… Ağıtla göbek atılmaz, “ben yaptım, oldu demek yanlıştır. Rant adına, günlük yaşam hesabıyla, sanatı kötüye kullananlar çoğaldıkça, “sanatçı” aranır oldu.
             Evli ve iki çocuk babası olan sanatçının son albümü kendi alanında ayrı bir aşama sayılan “Umut”. Çalışmalarını aralıksız yürüten Arif Sağ’ın “ASM Ses Kayıt Stüdyosu “ adında bir de müzik firması vardır.

Arama

ARŞİV

Ocak 2022
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Mar    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Ziyaretçi Sayısı: