52- Mustafa Düzgün.

             1948 yılında Pülümür’de doğan sanatçı, İs­tanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü mezunu­dur.
              İzmir, Antalya, Bolu ve İstanbul’da resim öğretmenliği yapmıştır. Halen Kabataş Erkek Lisesi’nde Resim Öğretmeni olarak çalış­maktadır.
             “Resimlerim güncel yaşamdan alınan ko­nulan ve insan sevgisini içeren esintileri kap­sar. Günümüz insanının yaşama mücadele-sindeki yenilmezliği ve ayakta kalma azmini sembolik nesnelerle dışa vurumcu tarzda ça­lışıyorum. İnsanın güncel yaşamında sürekli değişimler yaşanıyor, toplumsal ve sosyal de­ğişimlerin çarkları arasında insan yaşamının çalkantılara, fırtınalara uğraması; çalışma­larımın imgelerini oluşturuyor. Çalıştığım imgeler ve semboller duygusallığımla yoğru-laıaKyeniden biçimlenmiş ve bana ait yeni­den oluşan doğadır” diyen Mustafa Düzgün, çalışmalarında rengi ön planda tutmaktadır.
              Abdülkadir Günyaz’ın, Mustafa Düzgün’ün resimleri ile ilgili görüşleri şöyle: “Mustafa Düzgün’ün resimleri… Belki güzel resimler değil anladığımız anlamda; ama çarpıcı resimler, sarsıcı, durup düşündürücü… insanı dert edinmiş kuşkusuz, elbette çevresiyle.. Onun çalkantılarını, yalnızlıklarını, ama soylu direnişini, başeğmez niteliğini vurguluyor. Kendine simge edindiği, uzaklarda kalmış memleketinin dik başlı, engel engebe tanımaz ardıç ağaçlarıyla anlatıyor, özgür dilediğince…
             
Bahattin Odabaş ise; “Nesneden ve doğadan yola çıkarak sanki fantezi bir ekspresyon sanatçı bütünlüğünde. Kontras armoninin yanı sıra boyaya ve renge doymuyor gibi. Oluşturduğu kalın tunikler. Toplu yaşamı/} verdiği çıkmazlar, streslerin habercisi gibi. Bazı resimlerinde gördüğüm tek bir kuru ağaç nesne ol­maktan çıkmış soyutun derinliğinde, plastik bir boyut anlamına bürünüvermiş.
           
Düzgün, sanatına bu kez daha bir başka bakıyor gibi geldi. Somut öğelerden kurtulup soyutun dinamizmini soluyor fırça darbeleri.” der.

Arama

ARŞİV

Eylül 2019
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Ziyaretçi Sayısı: