53- Doğan Taşdelen

             DOĞAN   TAŞDELEN
             Ailesi Dersimli olan Doğan Taşdelen, 1949 yılında Elazığ’da doğdu.îlk ve ortaöğrenimini bu kentte tamamladı. Tunceli Öğret­men Okulu’nu bitiren Taşdelen, Palu ve Ela­zığ’da öğretmenlik yaptı.
            Ekonomik ve de­mokratik hakların, ancak örgütlü mücadele ile alınabileceğini savundu. Kısa adı TOS olan Türkiye Öğretmenler Sendikası’na girdi. Bir süre bu sendikanın Palu Şube Başkanlığı­nı yaptı.
            1970’li yıllarda Ankara’da öğretmenlik yaparken, Gazi Eğitim Enstitüsü Pedagoji Bölümü’nü bitirdi. Kamu kesiminde çeşitli görevlerde bulunan Taşdelen, Vedat Dalokay’ın Ankara Büyükşekşehir Belediye Baş­kanlığı döneminde, Çankaya Şube Müdür Yardımcısı görevinde bulundu. 12 Eylül dö­nemi başlayınca, Ziraat Bankası Genel Mü­dür Müşavirliği görevinden, Adana Ziraat Bankası’na memur olarak sürülünce, istifa et­ti ve aktif politikaya atıldı.

 

 SODEP ve HP’nin birleşmesinden sonra, SHP Ankara II Başkanlığı ve iki dönem de

          Parti Meclisi Üyeliği yaptı.

1989 ve 1994 yıllarında yapılan yerel yönetim seçimlerinde (genelin en yük­sek oy oranıyla) Ankara’da Çankaya Belediye Başkanı seçildi.

On yıllık Belediye Başkanlığı döneminde, sosyal demokratik belediyecilik il­keleri doğrultusunda, Avrupa Yerel Yönetim Özerklik Şartı’nı esas alan bir yö­netim sergiledi. Çalışmasını, özellikle gecekondu sorunları ve yeşil alan üzerin­de yoğunlaştırdı. Yalnız, Dikmen Doğu ve Batı Yakası semtlerinde yaptırılan planlama sonucu 92 bin kişiye barınma olanağı yaratıldı. “Her Şeyden Önce İn­san” sloganı ile yararlı işler yapan Taşdelen, sevilen, aranan belediyeci oldu. Başkanlığı döneminde birçok ödül alan Doğan Taşdelen, 1999 yerel seçimlerin­de Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanlığı’na aday adayı oldu. Partisi olan CHP’de, Genel Başkan Deniz Baykal’ın “ön seçim” yapmayacağından çekindi. Bu sırada DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Taşdelen’i DSP Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ilan etti. Seçimi kaybeden Taşdelen, seçimden son­ra Çevre Bakanlığı Müsteşarı oldu.

Doğan Taşdelen’in bugüne kadar aldığı ödüller şunlardır:

-Türkiye Ziraatçılar Derneği tarafından geleneksel hale getirilen “En Yeşil Belediye” ödülü, Köşk’te düzenlenen bir törenle üçüncü kez Doğan Taşdelen’e ve­rildi.

     -Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından, vakıflarına ve demokra­tik kitle örgütlerine yapmış olduğu katkılarından dolayı ödül verildi.

              -Ankara Üniversitesi tarafından “Üniversite Dostu” ödülü verildi.

          -Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından “Kültür ve Çağdaş Laik, Demok­ratik Bir Türkiye  özlemine katkılarından dolayı plaket verildi.

            -Sekiz yıllık temel eğitime yaptığı katkılardan dolayı çeşitli ilköğretim kurum­lan tarafından  ödüller verildi.

-Ankara Demokrat işadamları Platformu tarafından “Yılın Belediye Başkanı ödülü verildi.

        Hacı Bektaş Şenlikleri Organizasyon Komitçsi tarafından “Barış ve Kardeş­lik ödülü verildi.

        Akdeniz Gazeteciler Derneği tarafından “Yılın En Başarılı Belediye Başka­nı “ ödülü verildi.

Arama

ARŞİV

Ekim 2021
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Mar    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Ziyaretçi Sayısı: