29- Sevinç Düşünsel

FATMA SEVİNÇ DÜŞÜNSEL 

            Fatma  Sevinç Düşünsel 
            Kayıtlardaki adı, Fatma Sevinç Fikri Düşünsel’dir. 1926 Eminönü (İstanbul) doğumludur. İlk, orta,  lise öğrenimini İstanbul ve Ankara’da tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Uzun süre avukatlık yaptı. 1965 seçimlerinde Kars’tan Milletvekili seçildi. 1949-1971 yılları arasında, TRT, Türkiye Noterler Birliği, Ankara Noter Odası, Ankara Baro Başkanlı­ğı yaptı. 1965-1969 yılları arası milletvekilli­ği nedeniyle Meclis Başkanlığı avukatlığını yaptı. 1949-1965 yılları arasında, Türkiye İş Bankası’nda sözleşmeli avukat olarak çalıştı.  1972 yılında, Ankara’da 21. Noter oldu. 1990 yılında rahatsızlığı nedeniyle Noterlik görevinden ayrıldı.
              Sevinç Düşünsel, çevresiyle iyi ilişkiler kurdu. Etkin, otoriter ve hırslı kişiliğiyle, dü­şündüğünü, yaşama geçirmek için olanca gücünü kullandı. Hobilerinin başında resim yapmak gelir. Yaptığı yağlı boya tablolarını yer yer sergiledi. Bu tablolar, sonradan miras varlığı içinde yer aldı.
              Sevinç Düşünsel, “Benim kanımdan Türkiye’de kimse yoktur” diyor. Bu, “çocuğum yoktur” anlamında söylenmiştir. Ancak, Sevinç Düşünsel’in kanından geldiği çok etkili insanlarımız var.
              Sevinç Düşünsel, Feridun Fikri Düşünsel‘in kızı, Feridun Fikri Düşünsel, Lütfi Fikri‘nin öz yeğeni, Lütfi Fikri, Fikri Hüseyin Paşa‘nın oğludur. Fikri Hüse­yin Paşa, katıksız Dersim’in Alan Aşiretli,  Kıl köyünden gitmedir. Bu isimlerin Dersim kimliklerine sahiplendiği söylenemez. Ancak Dersimli’nin  dürüstlüğü, özgürlük tutkusu hoş görüşü karekterinden arındıkları da söylenemez. Dersim’e sahip çık­mamıştır ama Dersim, onlara kucak açmıştır. Fikri Hüseyin, Dersim’de paşalığa yükselmiştir. Lütfı Fikri Osmanlıya Dersim Mebusu olarak insanı hak ve hukuku ve özgürlüğü öğretmiş. Feridün  Fikri Düşünsel, Dersim Mebusu olarak TBMM deki konuşmaları ve önerileriyle Meclisin en başarılı etkin Mebusu olmuştur.  Sevinç Düşünsel, babasının bu ünü ile Kars Milletvekili olmuştur. Sevinç Düşünsel, 1991 yılında Ankara’da öldü.
            Lütfi Fikri, bütün mal varlığım bilim adına İstanbul Üniversitesi’ne bırakmış­tır.  Sevinç Düşünsel, Lütfı Fikri’yi anımsatarak bütün mal varlığını asil bir kararla bilim adına “baba yurdu” dediği Tunceli belediyesine bağışladı. Bu onur verici, eli öpülesi örnek, insani davranışın (vasiyetinin)  kimi satırbaşları şöyle:
 -“Kendi gayret ve çalışmalarımla, sahip olduğum ve olacağı  varlığımın, baba yurdum olan Tunceli’de bir çocuk bakım ve  yetiştirme yurdu inşa edilmesi ve bu çatı altında fakir ve sahipsiz çocukların yetiştirilmesi, bakılması ve eğitilerek topluma yararlı olabilmesi amacı ile Tunceli iline bırakıyorum.
-Yapılacak binaya adımın verilmesi, benim tablolarımın bir köşede teşhir edilmesi, ileride, imkânlara göre adıma bir galeri açılması,
-Her yıl Fatma Sevinç Düşünsel adına Türkiye ölçüsünde bir resim yarışma­sı düzenlenmesini ve bu yarışmada Tunceli’nin yöresel güzellik ve geleneklerini simgeleyen resimlere öncelik verilmesi,
- Öncelikle Tunceli ilinin yüksek öğrenim görmek isteyenlere burs verebilecek hale getirilmesi,
  -Ölümümden hemen sonra en başarılı lise mezunu bir gence gerekli bursun verilmesi”,
- Ölümümden hemen sonra Sevinç Düşünsel Yüksek Tahsil Kursu adıyla der­hal burs uygulamasına geçilmesi..” v.s.        (3. Sulh Hukuk Mahkemesi Esas no: 1991/45 Tereke ve Karar no: 1995/81, Karar Tarihi: 2/11/1995)
            Tunceli Belediyesi, vasiyeti sahiplendi. Avukatı vasıtasıyla, mahkeme kararıınna dayanarak, Sevinç Düşünsel’in mal varlığını satışa çıkarırken, bir taraftan “Sevinç Düşünsel Yüksek Öğrenim Yurdu” inşaatını ihaleye çıkardı. (Belediye yetkililerinin belirttiğine göre, Eylül 1999 tarihinde beş katlı binanın kaba inşa­dı bitmiştir, y.n.)
                Ayrıca mücevherlerinin, adı geçenler arasında şöyle dağıtılmasını ister:
-“Bedriye Anga’ya inci, kolye, küpe ve yüzük takımı.
-Müzeyyen Anga ‘ya altın zincir, elmas küpe.
-Şirin Düşünsel’e elmas iğne, mavi yazı yazdı taşlı yüzük.
-Ferdi Engin ‘e. Fikri paşa ‘dan kalma tek taşlı yüzük, ortası siyah antika yüzük ve ince altın zincir.”
                
Bunun dışında kalanları, Hüseyin Sarıtaş’la paylaşmalarını vasiyet eder.
                                                                                      ***

Arama

ARŞİV

Ocak 2022
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Mar    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Ziyaretçi Sayısı: