77- Gürdal Aksoy

 

             1968 yılında Bingöl’de doğdu, ilk ve ortaöğ­renimini farklı illerde (Elazığ, Antalya, An­kara) gördü. 1985 yılında A. Ü. Hukuk Fakültesi‘ne kaydoldu. 1988-89 yıllan arasında üç ayrı davadan yargılandı, yaklaşık bir yıl cezaevinde tutuklu kaldı. Cezavinden çıktıktan sonra öğre­nimini sürdüren Aksoy, 1996’da on bir yıllık bir serüven sonrasında öğrenimini tamamlamış oldu.
           Yazarın şimdiye dek yayımlanmış altı çalış­ması bulunuyor. îlki “Kürt Dili ve Söylenceleri Üzerine incelemeler – I” 1991 yılında yayım­landı. Kitap üç ayrı  bölümden oluşuyor. Bu bö­lümlerin ilkinde Kürt Newroz söylencesinin ta­rihsel arkapları  ve evrimi irdelenirken, ikinci  bölümde Kürtlerin  etnik kökeni üzerinde duru­luyor, Kürtçe ile Sumerce arasındaki benzerlik­lere dikkat çekiliyor. Üçüncü ve son bölümde ise. Tufan, Nuh’un gemisi, Hızır hakkında de­ğerlendirmeler var.
           Aksoy’un ikinci çalışması “Hieros Gamos Tanrı Baha Üzerine Notlar“, 1993 yılında ya­yımlandı. Kitap, dinler tarihi ve mitoloji ile il­gili… Dinin kökeninden sosyo-politik işlevine tanrı ve tanrıça figürlerinden yaradılış söylen­celerine dek pekçok konu kitapta irdelenmiş.
           “Tarihi Yazılmayan Halk Kürtler” kitabında, tarih yazıcılığında yöntem, Kürtler ve tarih yazıcılığı ile Kürt tarih yazcılarının eleştirisi gibi konu başlıklarına yer ayrılmış  Aksoy’un bu yapıtı, başta Demokrasi gazetesi olmak üzere çeşitli yayın organlarında sınırlı bir tartışmaya konu oldu. Aynı yıl, “İnsan, Kültür ve Uygarlık” adi bir başka kitabı daha yayımlanan yazar, bu çalışmasında insan nasıl insan oldu? sorusuna yanıt arıyor. Kültür ve uygarlık kavramlarının  tarihsel anlamlarına eğilip, antropolojinin temel bazı sorunlarını  irdeleyip, tartışıyor. Son olarak, 1998 yılının başlarında  “Aşkın Sonu mu?” ile “Bir Söylence, Bir Tarih, Newroz” adlı çalışmaları  yayımlanan  Aksoy’un, ayrıca “Ortadoğulu Tanrı, Kutsal Kitap Mitolojisi” adlı yayım hazır bir yapıtı da bulunmaktadır.
            Bunların dışında, çeşitli dergilerde (Toplumsal Kurtuluş, Ekin Belleten, Yeni insan   Özgür Bilim, Behrem, Kavgam Kargaşa ) yayımlanan çok sayıda makaleye de imza atan yazar 1993-95 yılları arasında   Özgür Gündem, Özgür Ülke ve Yer Politika gazetelerinde yazdı.
                                                                     ***

Arama

ARŞİV

Ocak 2022
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Mar    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Ziyaretçi Sayısı: