62- Hasan Yıldız

 

          1954 yılında Dersim’in Ovacık ilçesine bağlı Zernik köyünde doğdu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini istanbul’da tamamladı. İstanbul Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü 1978 yılında bitirdi.
           Öğretmen olarak, Adapazarı’mn Pamukova Lisesi’ne atandı. Burada, 5 ay görev yaptıktan sonra Ağn Öğretmen Okulu’na atandı. Bura halkıyla ilgilendi. Bu arada bazı ilgi ve gözlemlerinden dolayı valilikçe izlendi ve sürgün edildi.
            12 Eylül’den sonra yurt dışına çıktı. Paris Sorben Üniversitesi’nde yüksek lisansını yaptı. Aynı üniversitede  doktora hazırlık çalışmasına, Politik Felsefe dalında başladı.
             İstanbul’da Üniversite yıllarında Mehmet Emin Zeki’nin, “Kürdistan Tarihi“m bastırmış ve ilgili çevrelerde ilgi uyandırmıştı. Paris’te bu ilgiyi Sevr ve Lozan Antlaşmalarını bilimsel mercek altına almakla ilgi odağını genişletti.
Hasan Yıldız,  “Aşiretten Ulusallığa Doğru Kürtler” adlı çalışmasında, Kürtler’in uluslaşma sürecini ele alır. Farklı kültürel ve sosyal kanıtların varlığına dikkat çeker. “Sevr-Lozan-Musul Üçgeninde Kürdistan” adlı eserinde belgesel çalışmaya yönelik bir yorum getirir. Ulaştığı Fransız devlet arşivlerinde, “Türkiye ve Kürdistan ” dosyalarım detayıyla inceler. Sevr ile ön plana çıkan Kürt sorununun Lozan ile nasıl satır aralarında kaybedildiğine tanık olur.
               “XX. Yüzyıl Başlarında Kürt Siyasası ve Modernizm” adlı eserinde, Kürt ulusal hareketindeki gelişmeleri çağdaşlık kavramıyla göstermeye çalışır.
              “Yaşayan Her Dil Bir Halktır” adlı çalışmada ise, Kürt sorununun demokratik-eştirilmesinde, sorunun kendi içindeki sosyal ve kültürel farklılıklara yer verilmesindeki öneme dikkat çeker. “Kürt dilinin standartizasyonu ” adı altında yapılmaya çalışılan “tek dil-tek ulus” çalışmalarının, etnik farklılıkları yok eden tehlikeli boyutunu açığa vurur.
          Ayrıca, Fransızca olarak yayınlanmış (Un Pays Sahs Frontlere La Kürdistan) Sınırsız Bir Ülke Kürdistan adlı bir çalışması vardır.
          Hasan Yıldız’ın İşçi Dünyası, Yeni Öncü, Vatan Güneşi, Yeni Ülke, Roj ve Nu Roj gibi dergi ve gazetelerde yazı ve makaleleri çıkmaktadır.

Arama

ARŞİV

Ekim 2021
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Mar    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Ziyaretçi Sayısı: