41- Haydar Işık

HAYDAR IŞIK 
             HAYDAR  IŞIK

  1937 yılında Dersim’de doğdu, ilkokulu Nazimiye’de bitirdi. Akçadağ Köy Enstitüsü’nü tamamlayıp köy öğretmeni oldu. Muş ve Tunceli’de üç yıl köy öğretmenliğin­den sonra Bursa Eğitim Enstitüsü’ne girdi. Nazimiye’de Ortaokul Müdürlüğünü yaptı. Ege Üniversitesi Eczacılık Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1974 yılı sonlarında Almanya’ya göçmen işçi çocuklarına öğretmen olarak atandı.

        1980 Askeri Yönetiminin baskısı alünda kalan halk kesiminin durumunu, çeşitli top­lantılarda Alman halkına sergilemeye kalkar­ken vatandaşlıktan atılarak malvarlığına el kondu.

         Almanya’da çeşitli makalelerle ırkçı eği­timi eleştirdi. Jün Roth’dan, Kürdistan’da Direniş kitabını Türkçe’ye çevirdi. Evliya Çelebi Seyakatnamesi’ndc Bitlis ve Halkı ki­tabını ve Prof. Eickstedt’in, Türkler ve İranlılar İlk Çağlardan Günümüze adlı kitapları­nı çevirdi.

         İlk Romanı  “Dersimli Memik Ağa“, 1990 yılında Belge Yayınlan tarafından çıkarıldı, ikinci romanı “Dersim Tertelesi” yine Belge Yayınlan tarafından yayınlandı.

         Haydar Işık’ın, Almanya’da Yitenler adlı bir de öykü kitabı var. Dersimli Me­mik Ağa kitabı, Almanca ve Zazakiye çevrildi. Almanya ‘da Yitenler kitabı da Al­manca yayınlandı. Özgür Politika’ya haftalık makaleler yazan Işık’ın, ayrıca iki romanı da bitme aşamasında.

          Haydar Işık’ın ilk kitabını yayınlayan Belge Yayınlan, kitaba şu notu düş­müş:

İç ve dış sürgünlerin ülkemiz insanında bıraktığı silinmez izler, tortular var­dır… Bu ürünlerin çoğalması, insanlarımızın kendi tarihiyle hesaplaşmasını da gündeme getirecek… Gerçek bir demokrasinin, halk kesimleri arasında kendini durmadan yenileyen köklere sahip olması da, kendi tarihini yeniden tartışarak resmi ideolojinin

ötesinde yazmasından geçiyor bir yerde.”

 

Arama

ARŞİV

Ekim 2021
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Mar    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Ziyaretçi Sayısı: