54- Seyfi Cengiz

           Seyfi  Cengiz, kendini şöyle tanıtır:

             “1949 yılında Tunceli’nin Xeçe (Hıç) köyünde doğmuşum. Tunceli Yapı Sanat Enstitüsü’nü bitirdim. İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi mezunuyum. İnşaat Mühendisi olarak Tunceli YSE Müdürlüğü ‘nde bir süre çalıştım.
             1968 yılı, tüm dünyada iz bırakan önemli bir tarih; Fransa ‘da Mayıs-Haziran olay­ları, Prag Baharı, Vietnam Savaşı, Siyah Amerika ‘nın isyanı, Türkiye ‘de öğrenci, ay­dın ve işçi hareketleri, ‘Doğu Mitingleri  ve somutlaşan ulusal uyanış bu döneme rast­lar. 1967 Tunceli mitinginde bulundum. Pir Sultan Abdal oyunuyla patlak veren olayla­rı yaşadım. İstanbul’da ise kendimi, Dev-Genç etkinlikleri, Kanlı Pazar ve 15-16 Ha­ziran (1970^olaylarının içinde buldum.
           
1974 sonrasında devrimci ‘Kurtuluş’ grubunun oluşumuna katkıda bulundum. Bu derginin çeşitli sayılarında Kürt sorununu tartıştım. Yazarlığa bu dergide başladım. Kürt sorunu etrafında be­liren görüş ayrılıkları nedeniyle 1978 yılında Kurtuluş’tan ayrıldım ve Tekoşin adlı bir hareket kurdum. Tekoşin dergisini çıkardım. Kendini sosyalist ola­rak tanımlayan bir Kürt hareketiydi bu. Esas üssü, kurucuları Tunceliliydi. Dersim, Zaza ve Alevi muhalefetinin beşiği. Tekoşin ‘le diğer Kürt hareketleri arasında bir gelenek farkı vardı. Tekoşin’in Kürtlüğü, Dersim Sorunu’nu, Kürt Sorunu’nun bir parçası olarak koymuş olmasından kaynaklanıyordu gerçek­ten.
            
Dersim, efsaneler yatağı, bu destanlarda rivayet, öykü, türkülerde yüzyılla­rın insan ve bilgi birikimi var. Bu birikimi algıladıkça Dersim konusunda o gü­ne değin okuduklarımdan kuşkulanmaya, bildiklerimi sorgulamaya başladım.
            Yurt dışına gittiğimde ilk durağım Suriye oldu. İkinci durağım, İsveç’ti. 12 Eylül sonrasında Suriye’ye sığınan Kürt grupları (Ala Rızgari, KUK, TKSP ve KİP) kendi aralarında ‘Güç ve Eylem Birliği’ platformu kurmuşlardı. Kürt haraketiyle ilişkilerim, taktiklerine dönük eleştirilerim ve özellikle de Dersim ve Zaza Sorunu’nu gündeme getirişim nedeniyle koptu. Sürgünde son durağım Londra oldu. 1985’ten beri bu kentte yaşıyorum. 1986’da Tekoşin saflarında çatlaklar belirdi ve sonunda bir bölünme yaşadık  Bu gelişmeler Tekoşin der­gisinin yayınını kesintiye uğrattı. Bu kesinti döneminde (1987-88) ‘Sosyalist İş­çi Hareketleri’  başlıklı kitabım özel olarak bu konuya hasredilmiş bir araştır­maydı. Bu çalışmam, ‘Dynamies Of The Kürdish And Kırmanc Problems in Anatolli’ başlığı altında İngilizce olarak yayınlandı.”
           
Seyfi Cengiz, son olarak Desmala Sure adlı derginin çıkmasında görev al­dı. Bu dergide yayınlanan yazılarını toplayarak “Dersim ve Dersimli” adı al­tında bir kitap olarak yayınladı. “Dış Kaynaklarda Kırmanclar, Kızılbaşlar ve Zazalar” adlı kitabı ise Desmala Sure dergisinde yayınlanmış çevirilerden olu­şuyor.
            Seyfi Cengiz’in de aralarında bulunduğu Desmala Sure dergisini çıkaran­lar, daha sonra (1997 Nisan ayında) Partiya Sosyalista Dersimi (PSD) adlı bir parti kurdular ve bir de bildirge yayınladılar.

Arama

ARŞİV

Ekim 2021
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Mar    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Ziyaretçi Sayısı: