56- Yavuz Top

 

             Dersim kökenli olan Yavuz Top kendini şöy’le tanıtır:

            “1950 yılında Erzincan’ın Tercan ilçesinde doğdum. Nüfusta, Erzurum’un Aşkale ilçesine kayıtlıyım. 7 yaşımdan beri ‘bağlama’ çalmakta­yım. 1967 yılında, 17 yaşımda iken TRT İstanbul Radyosu sınavlarını kazanıp; ‘Yetişmiş Bağlama Sanatçısı’ olarak, yayınlara katılmaya başladım. Müzik çevrelerinde süratli bağlama çalmam ne­deniyle virtüöz olarak nitelendirilmekteyim.
           1976 yılında açılan İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı’nda ‘Bağlama Hocası’ olarak görev yaptım. Halk çalgılarından oluşan bir or­kestra kurdum. Halk müziği tarihimizde ilk kez ‘Çok Sesli Halk Müziği’ denemeleri yaparak, te­levizyon ve radyolarda yayımlanmasını sağla­dım. Halk müziğindeki yaylı grubu ve bas eksikli­ğini görerek, Asya ve Anadolu kaynakları araş­tırmalarında halk müziği konrbası, halk müziği çellosu, halk müziği kemanı’ yaptım ve halk mü­ziği çevrelerinde kullanılmasını sağladım. Bu ça­lışmalarla müziğimizi geliştirirken, o müziği üre­ten müzik aletlerinin de evrimini tamamlamasını ve kaybolmaya yüz tutmuş müzik aletlerimizin günümüzde, yeniden kullanılmasını amaçladım. Bağlama sanatçılığının yanışını sesimi de kullanarak yedi tane kişisel, yedi tane de ‘Muhabbet Grubu’ diye bilinen arkadaşlarımla albüm yaptım.
      
        Londra, Kopenhagen, Paris, Köln, Viyana, Amsterdam, Lahey, Metz, Berlin, Zürih, Lozan, Bern, Sidney, Melburn, Frankfurt gibi dünyanın çeşitli kentlerinde halk müziğimizi başarıyla temsil ettim. Tarihinde ilk kez Timur Selçuk şefliğinde, Devlet Senfoni Orkestrası ile konserler verdim. Gerçekleştirdiğim film müzikleri ile çeşitli ödüller aldım. 300’e yakın halk türküsü derleyerek halk müziği repertuarımıza ka­zandırdım Halk müziği formunda 50’ye yakın türkü besteledim (Sevdiğim Bir Gün Bana ve Bu Dert Haktan mı Gelmiştir, bunlardan sadece ikisi).
       
     Halk müziğinin kuşaktan kuşağa aktarılabilmesi ve yaygınlaşabilmesi için, açmış olduğum müzik merkezinde yüzlerce öğrenci yetiştirdim. Bunlar Ankara, İstanbul, İz­mir, Erzurum radyolarında ve çeşitli devlet korolarında ses ve saz. sanatçısı olarak görev yapmaktadırlar.
              YAVUZ  TOP
Halen, T.C. Kültür Bakanlığı bünyesinde solist sanatçı olarak görev yapmakta­yım. “

Arama

ARŞİV

Ekim 2021
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Mar    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Ziyaretçi Sayısı: