59- Yücel Yeşilgöz

              

            Yücel Yeşilgöz, 4 Aralık 1951’de Tunceli’nin merkeze bağlı Korto köyünde doğdu. İlköğrenimini, babasının öğretmenlik yaptığı Elazığ ve Tunceli’nin çeşitli köylerinde tamamladı. Daha sonra sırasıyla Elazığ, Bingöl ve Gaziantep’te Ortaokul ve Lise öğrenimin­den sonra Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Girdiği hakimlik ve savcılık sınavını kazanma­sına karşın mesleğe  başlatılmadı. Bir süre An­kara Belediyesi’nde müfettişlik yapan Yeşil­göz, 1977’de, Ankara TÖB-DER Genel Merkezi’nde avukatlığa başladı. 1980’de, Diyarba­kır Genel-İş Bölge Avukatlığım üstlendi. 12 Eylül darbesiyle yurt dışına çıkmak zorunda kaldı,. Yaşantısının bir bölümü, Ahmet Abakay’ın yazdığı ve 1988 yılında Amaç Yayıncı­lık tarafından yayımlanan Politik Göçmenler adlı kitapta yer aldı. 1984’te Hollanda’ya gi­den Yeşilgöz, kırsa sürede A statülü mülteci olarak kabul edildi. 1985 yılında Utrecht Üni­versitesi’nde, Çağdaş Türk Edebiyatı dersleri vermeye başladı. 1986 yılında, Amsterdam Üniversitesi’nde araştırmacı ve öğretim görev­lisi olarak işe girdi. Türkçe’nin yanısıra, bildi­ği Kurmanca’yı ders olarak üniversite yönetimine kabul ettirip, hocalığını yaptı. Bu arada, Türkiye’deki insan haklan ihlalleri ve Kürt halkının sorunları konusun­da makaleler yazdı, konferanslar verdi. 1989’da, Utrecht Üniversitesi Kriminoloji Bölümü’nde, ülkenin en tanınmış ve saygın bilim adamlarından Prof. Dr. F. Bovenkerk ve Dr. M. Moerings’in yanında doktora çalışmasına başladı. Hollanda’daki Türkiyeliler’in suçlara bakışı ve yargılama süreci içerisinde sanıkların iletişimim konu alan doktora tezi, Allah, Şeytan ve Hukuk adı ile kitap olarak yayınlandı ve ül­kesel çapta basından büyük ilgi gördü. Daha sonra (1999), benzeri bir çalışmanın diğer azınlıklar ve Hollandalılar arasında da yapılması ve ayrı ayrı doktora tezleri­nin hazırlanması önerisi, Hollanda üst bilim kuruluşu (Nederlandse  organisitaie vor Wetenscappelijk Onderzook. NWO tarafından uygun göründü ve finans edilerek Yeşilgöz’ün bu ulusal arası çalışmayı yönetmesi istendi.
            Hollanda’da her yıl belirli sayıda, toplumda başanlı çalışmalar yapmış insanla­ra verilen Kraliyet nişanlarından biri 1997 yılında Yeşilgöz’e verilerek kendisi şö­valye ilan edildi.
            1988 yılında Prof. Dr. F. Bovenkerk ile birlikte Türkiye’nin Mafyası kitabını yazdı ve geniş ilgi gördü. Kitap, beş gün içinde ikinci baskısını yaptı ve en çok sa­tan kitaplarl listesinde  haftlarca ikinci sırada kaldı. Krimininolojik çalışmalara yeni bir perspektifler iddiasında olan kitap Türkiye’de yayınlanmak üzere Türkçe’ye, Ingilizce’ye (Amerika ve İngiltere’de piyasaya sunulmak üzere) ve Yunanca’ya çevrilmektedir.
           1999 yılında, Hollandalı gazeteci Bayan Judith ten Hagen, Yeşilgöz’ün hayatı­nı, çalışmalarını ve geleceğe yönelik projelerini bir kitap haline getirerek, Stichting Werknemers Rijnmönd yayınlan arasında piyasaya sundu.
            Yeşilgöz, Hollanda’daki Utrecht Üniveristesi Kriminoloji dalında doçent ola­rak çalışmaya devam etmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.                                

.    

EK

Sayın  Yücel Yeşilgöz’ün şairlik tarafını bilmiyordum 2010  başında bana ulaşan bir demet şiirleri beni etkiledi.  Bir iki şiirini okuyucuların takdirine sunmakta yarar var

Ben taylarımı sevmiştim
taylarımı çaldılar
büyüyüp küheylan olacaklardı
gündüz vakti hayallerimi
alımı-morumu
ahımı-zarımı  ve dehşet bir şeydir

söylemesi ayıp ama
gülümü
               sevdamı 
                              sevilerimi
zincirimi  ateşimi çaldılar

          tanrılarımı 
                       türlerimi

        tövbelerimi 
                                     tekrarımı 

günahlarımı köyümü çaldılar

bir tek sen kaldın

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arama

ARŞİV

Ekim 2021
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Mar    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Ziyaretçi Sayısı: